anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Experienta cu Orange se depreciaza!

TeodorAbonat
Junior

Salutare tuturor!

 

Dupa o experienta negativa cu un apel catre nr. 300 m-am decis sa scriu aici ceea ce am observat astazi si ceea ce cred eu ca sunt cateva lucruri care s-ar putea imbunatati ca sa existe un grad ridicat de satisfactie si pentru clientii fideli ai acestei retele. Cred si ca ceea ce scriu va fi total ignorat de Orange, dar asta este partea a doua, imi asum sa pierd urmatoarele minute ca sa astern "pe foaie" ceea ce gandesc.

1: Penalitati pentru intarzierea de plata - de acord sa existe asa ceva, daca esti client rau-platnic meriti sa te coste. INSA iata situatia mea - eu sunt abonat de mai multi ani in retea (nici nu mai stiu de cand). In peste 75% din cazuri imi platesc facturile inainte de scadenta. Orange are un sistem de bonusare, acordand acele puncte pentru plata facturii, direct proportionale cu valoarea platita. Pana aici totul ok DAR poate acel sistem se poate imbunatati. Daca s-ar introduce un coeficient astfel incat cu cat platesti factura mai repede, cu atat primesti ceva mai multe puncte decat daca te apropii de scadenta. De ce spun asta? Pentru ca am uitat si eu odata sa platesc la timp si am primit penalizari. Nu suma m-a deranjat, ci principiul. Sunt peste 20 de facturi platite cu 14 zile inainte de scadenta, in care ei practic au beneficiat de banii mei mai repede decat eram obligat eu sa fac plata, iar eu am primit acelasi punctaj bonus daca plateam in ultima zi! Odata am intarziat, pac s-au penalizat lucrurile! Si nu mi se pare corect, pentru ca nu am fost ajutat sa nu uit. Daca la ora 00:01 (sau la 09:00, sa nu apara discutii ca te deranjeaza noaptea cand dormi) in ultima zi de plata primeam un SMS/E-mail de notificare ca e ultima zi din scadenta de plata, probabil ca as fi platit. In schimb, pentru 4 zile de intarziere am primit penalizare. Inca odata - perfect de acord sa te coste daca esti rau-platnic, dar am zeci de facturi primite de la Orange si chiar ii invit sa imi spuna de cate ori am intarziat, de cate ori am platit anticipat scadentei s.a.m.d.

2: Beneficiile pe care reteaua ni le ofera - aici e mult de discutat. Eu, de-a lungul timpului, am avut 2 cerinte mari si late catre aceasta retea. Una a fost respectata, alta absolut deloc. Cea respectata tine de costul lunar, eu nefolosind mai niciodata integral resursele de care beneficiez. Am cerut, practic, sa am costuri de abonament mai mici la fiecare reinnoire. Si am primit acest lucru (Merci, Orange) printr-un abonament redus, adaptat consumului meu de date si voce. (nu am nevoie de nspe mii de giga pe care sa-i platesc degeaba, oricum consum jumatate din cat am si acum...)

Cea de-a doua cerinta a fost legata de ceva ce ei faceau in trecut si au ajuns sa faca total opusul in prezent - o subventie la telefoane. Si aici consider ca ar trebui sa tina cont de vechime, de tot ce inseamna clientul pe care ei se bazeaza, caci desi am senzatia ca abonamentele de persoane fizice sunt total neinteresante pentru ei, cred ca daca maine pleaca 3-4% dintre persoanele fizice din retea s-ar putea sa ii doara! (Da, Orange, iau in calcul sa iti reziliez contractul, ca nu tii la mine si la multi alti ca mine!)

Eu sunt utilizator de iOs si imi schimb telefonul cam la 2 ani. De cate ori ma duc la Orange si ii rog sa ma oferteze sa iau un telefon in rate primesc niste propuneri obscene de abonament, si e jenant sa imi spuna cineva ca iau telefonul mai ieftin caci daca adaug sutele de lei propuse la abonamentul nou, pai eu platesc cu minim 25% in plus acel telefon, ceea ce nu e ok pentru mine caci aminteam mai sus ca NU FOLOSESC atatea beneficii cat vrei tu sa ma incarci ca sa iti dau peste 30 EUR pe luna!!!

Draga Orange, de ce nu te uiti la cat consum, lasa-mi abonamentul asa cum e, da-mi telefonul cu un discount de 10% sau cat poti tu, fara sa-mi pompezi beneficii de care nu am nevoie, si astfel ma bucur si eu ca ma apreciezi pentru timpul in care am stat cu tine! In trecut se faceau niste lucruri pentru clienti, in secunda in care s-au prioritizat persoanele juridice in detrimentul celor fizice ati ajuns sa ne desconsiderati de tot! 

Orange, ia fa-ti tu calculul de ponderi in valoare, si vezi cat inseamna persoanele fizice din business-ul tau. Poate ti se va parea putin, dar apoi ia baga tu un calcul de profitabilitate si vezi daca e chiar asa rau. Si in ultima instanta, ia scade un 5% din ce ai calculat mai sus, si vezi daca ti-e bine fara el. Nu de alta, mai sunt alte firme in piata si mai exista si cartele pre-pay. 

Eu nu tin minte cand a fost orice abonament mai avantajos pentru un client decat o cartela pre-pay, dar din comoditate oamenii stau abonati, insa eu iau in considerare sa trec la pre-pay in alta retea, mai ales ca am avut multe drumuri prin tara in ultima vreme si nu m-a impresionat nici calitatea semnalului Orange, dar asta e o alta discutie.

Concluzionez cele 2 aspecte de mai sus

- sa risti sa pierzi un client pe care nu poti sa-l cataloghezi ca si rau-platnic/tarziu-platnic doar pentru o gafa izolata e alegerea ta ca operator. Dar si eu am posibilitatea de alegeri, in calitate de client!

- sa nu oferi decat un discount la abonament care ORICUM NU E MAI AVANTAJOS CA PRE-PAY-UL din punct de vedere beneficii/cost  (Orange, nu cred ca mori daca dai un 10% discount la un telefon, daca ai omul alaturi de tine de ceva ani si poti sa vezi cine e si cum plateste. Si nu mori nici daca nu ma penalizezi la prima abatere, ca nu te imbogatesti cu leii aia putini nici tu, nici eu nu saracesc!), iar e alegerea ta ca operator.

Eu i-as ruga pe toti care cumpara telefoane de la tine sa includa in pret si costul beneficiilor pe care nu le folosesc si sa realizeze ei singuri ce e mai bine pentru ei.

 

O duminica placuta tuturor!

16 Răspunsuri 16

OK, dar sugestia mea nu era sa nu o aplice (regula penalizarii), ci sa faca si invers cand platesti inainte de data limita (la punctele Thank You sa aplice un coeficient daca platesti inainte de scadenta). 

Eu sunt de acord sa fie reguli de plata, chiar daca uneori e un subiect sensibil. Pe de alta parte, eu nu imi risc relatia cu clientii mei vechi pentru cazuri izolate, dar asta pentru ca eu gestionez lucrurile la nivel uman, in timp ce Orange afirma in cadrul apelurilor la 300 pe care le dai, prin roboteii lui, ca ei au solutii "personalizate" pentru tine. Asta e o gluma, deoarece e totul de fapt redus la 1 sau 0. Totul tinde spre o mega standardizare, si nu e bun pentru mine, e bun pentru ei. Daca tot au facut cost savings si probabil reduc/au redus nr. de operatori umani ca sa aiba grija de noi (clientii) roboteii de la telefon, macar sa ia din saving-uri si sa puna la discounturi pentru loializarea clientilor, ca daca si-i baga ei in buzunar banii aia eu nu simt nimic, si trec anii si raman la statutul de client penalizat pentru 4 zile de intarziere (mi-e teama sa nu le fi afectat fluxul financiar plata intarziata a facturii  mele, cred ca deja isi pregateau dosarul de insolventa din cauza mea, clientul rau-platnic).

Daca inteleg bine, esti PJ (spui ca "nu risti relatia cu clientii"). Acei robotei pot fi ocoliti prin apel catre agentul desemnat contului (managerul de cont). Il suni direct si vorbesti. In firma, am Vodafone (pentru mobile) si Telekom pentru net mobil la niste aparate (cu agentul Telekom nu cred ca am vorbit niciodata pentru ca nu am avut incidente), dar cu Vodafone am mai vorbit pentru diverse achizitii de telefoane. Nu sunat in alta parte decat la agent.