anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Abonament persoana cu Alzheimer

Gelu27
Junior entuziast

Buna seara, comunitate,

Este prima mea postare in acest grup si sper sa gasesc un raspuns pentru situatia pe care o voi expune mai jos. Am vazut ca aici oamenii sunt foarte implicați și chiar vin cu soluții interesante și utile.

Familia noastră se confruntă cu următoarea situație:

Soacra mea are de mulți ani un abonament la Orange, însă de doi ani de zile a fost diagnosticată cu Alzheimer și întâmpinăm mari dificultăți atunci când este sunată de către operatori Orange pentru diverse situații, mai ales pentru prelungiri de abonament pentru că ea nu știe ce să le spună, de multe ori își dă acordul pentru lucruri la care nu ar trebui să își dea acordul, nici nu ține minte să ne povestească și nouă ce a vorbit la telefon ca să putem rezolva problemele.

Astfel am ajuns în situația în care a fost sunată de către un operator să i se facă o așa zisa  ofertă de abonament la un preț mult mai mare decât avea ea, iar soacra și-a dat acordul prin telefon, ea Neștiind exact despre ce este vorba. Nici noi nu am știut că a făcut acest lucru până a venit factura și ne am trezit că trebuie să plătim un preț mult mai mare decât plăteam de obicei. Când am întrebat-o pe ea Ce s-a întâmplat, automat nu si-a adus aminte nimic și nu știa să fi făcut un asemenea lucru.

Noi am încercat să vorbim la Orange despre situația ei. Un operator ne-a spus să scriem pe adresa de email situația și să atașăm și documente doveditoare, am făcut acest lucru însă A trecut jumătate de an și nu am primit niciun răspuns. Când am vorbit iarăși la Orange, un alt operator ne-a  spus că adresele de mail Nu mai sunt valabile și am scris degeaba.  

Oare putem face ceva în sensul să nu mai fie ea sunată ca să i se facă tot felul de modificări la abonament? Ni s-a spus să schimbăm titularul și să devenim unul dintre noi titularul abonamentului, însă acest lucru nu este posibil pentru că ea Ar trebui să fie adusă de la sat în oraș, acolo unde există o reprezentanță Orange și acest lucru nu este posibil. Oare se poate face ceva prin telefon sau prin email? Pe ea nu aveam cum să o aducem în oraș.

Va multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Salut,

Faci cesiune abonamentului pe numele tau, sau al unei alte persoane. Pentru asta, ambele persoane (si cel care "doneaza" abonamentul, si cel care-l primeste) trebuie sa mearga intr-un Orange Shop.

Cesiune prin email sau telefon nu se poate face, din pacate. Iar de sunat o vor suna cu siguranta in continuare. Pentru ca "foamea de abonamente" e mare.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Dacă notarul vede că dânsa are Alzheimer, nu poate face procură. Trebuie o hotărâre judecătorească privind incapacitatea mentală a soacrei și se numește un tutore care se va ocupa de orice demers legal și oficial în numele dânsei. Nu e așa simplu.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Ce oferta așa senzațională are, având în vedere că dânsa nu-l mai poate folosi decât, cel mult, să răspundă la telefon?

O persoană cu Alzheimer nu mai știe să citească un ceas, d-apai să sune la un telefon sau să intre pe internet.

O cartela încărcată cu un credit minim sau o opțiune minima, cât să fie numărul activ, e tot ce are nevoie dânsa, din păcate. Boala asta e tare nenorocită, îți anulează tot ce e cognitiv. 😞

Faceți un cont in My Orange și de acolo puteți gestiona acel număr, fără că dânsa sa fie nevoită să meargă la un magazin Orange.

Gelu27
Junior entuziast

Are un abonament la care plateste 20 lei. Inca stie sa foloseasca telefonul pentru sunat si raspuns. Dupa ce expira contractul pare .ca varianta Cea mai buna este cartela. Speram si la o alta solutie. 

Va multumesc pentru raspuns!

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Are cineva calitatea de însoțitor al persoanei respective? Legal, ar fi ideal sa primească o procură de reprezentare pentru a putea fi evitate astfel de situații. Ar fi bine sa faceți un consiliu de familie și să discutați cine ar fi bine să-i preia toate contractele.