anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Noul Realme GT5. V-ați cumpără un astfel de smartphone?

Anonim
Neaplicabil

Salutare tuturor,

Am găsit azi știrea că Realme GT5 s-a lansat în China și se pare că va fi disponibil în curând și în Europa, respectiv în România.

Desi cunoscut mai mult ca un brand producator de telefoane mai accesibile, iata ca nu evita deloc zona modelelor flagship. De altfel, am putea spune fara sa ezitam ca si acest GT5 este accesibil si pretul este chiar surprinzator de bun. Dar asta se intampla in China si cand va ajunge la nivel international, cu siguranta va avea cateva sute de euro in plus.

Cu trei optiuni diferite de configurare, acest smartphone vine in urmatoarele versiuni: 12 GB RAM si 256 GB de spatiu de stocare, plus o incarcare rapida la 150W, costa 411 dolari. Daca aveti nevoie de mai mult spatiu si performanta, modelul cu 16 GB RAM si 512 GB de stocare, echipat tot cu incarcare la 150W, se vinde la pretul de 452 dolari.

Însă pentru pretentiosi, cei care vor maximul de performanță si stocare, există și varianta de top cu 24 GB de RAM, 1 TB de stocare si încărcare ultra-rapidă la 240W, disponibilă contra sumei de 520 dolari.

Procesorul Snapdragon 8 Gen 2 beneficiază de un sistem avansat de răcire pe 9 nivele, care include o cameră de vapori cu o suprafață de 20,827 mm pătrați pentru gestionarea eficientă a căldurii. Dar asta nu este tot, Realme GT5 mai vine cu un chipset secundar, X7, acesta fiind responsabil de asigurarea unui boost mărit în jocuri.

Camera principală de 50MP este echipată cu un senzor Sony IMX890 și cu o deschidere de f/1.9. Obiectivul de 24mm beneficiază de stabilizare optică a imaginii. Mai există un senzor ultra-wide cu un unghi de 112 grade si o rezoluție de 8MP, precum și un modul macro de 2MP.

Pe lângă acestea, avem un LED care iluminează un logo Snapdragon; LED-ul poate afișa 26 de culori și permite reglarea luminozității pe 5 niveluri diferite. Camera frontală este de 16MP, model S5K3P9.

Mie mi se pare super interesant și chiar mă tentează să îl achiziționez.

Voi ce credeți? Aveți sau ați avut un smartphone Realme? Vă plac? 

 

Sursa:

https://www.androidro.ro/lansat-cu-mega-dotari-si-pret-foarte-bun-realme-gt5/

9 Răspunsuri 9

Anonim
Neaplicabil

Eu sunt fan Apple, dar suna interesant pt cine dorește sa le cumpere 

Pololică
#StarMember

Sa inteleg ca telefonul se vrea pentru gaming, nu? Altfel nu vad rostul camerelor de 8mp (uw), 2Mp (macro) si 16mp (selfie). Ma intreb la ce le-au mai pus. Sunt cam ... degeaba.

Sa stii ca toti producatorii mari au cam toata gama de telefoane (Apple a facut treaba invers: merge doar pe premium cu exceptia SE). Cred ca flagship-urile sunt mai mult sa atraga atentia si sa spuna ceva de genul: pentru jumatate din pretul celului mai bun telefon, oferim trei sferturi din experienta utilizarii lui (50% din 75%...o chestie de marketing). Bine, se si vand modelele de top, dar baza sunt modelele din zona medie.

Daca l-as cumpara? Mi se pare "overkill" (cam multa tehnica sub capota fara utilitate reala in utilizarea de zi cu zi), plus ca telefoanele de gaming mi se par urate (le compar cu masinile sport ["gandite" pentru liniute, nu si pentru mers la piata]).

Oricum, competitia este buna, dar telefoanele de genul asta nu am vazut sa aiba mare cautare (probabil si din cauza pretului cerut raportat la ce ofera: procesor cu racire buna, dar camere si soft dedicat medii, de exemplu).

Anonim
Neaplicabil

Eu nu fac poze așa că acest detaliu nu mă interesează.

Totuși, reține că are un senzor de top, respectiv Sony IMX890 😁.

În schimb mă joc des și pentru gaming cred că e foarte bun. Mie îmi place cum arată, asta e chestie de gusturi.

La 50Mpx ar trebui sa faca poze bune, dar prioritatea unui astfel de model este clar alta. De asa ma refeream la partea de cu respectivele camere (desi, daca stai sa te gandesti, daca telefonul rezista la jocuri intense, ar putea, foarte bine, sa faca si altceva pe zona respectiva. Totul depinde de programare).

Ca tot a adus vorba colegul nostru de Apple: de la 6S pana la 13 (inclusiv pe Pro), camera/camerele erau de 12Mpx si acest lucru nu i-a daunat, chiar i-a tinut in top (nu mai zic de filmare, unde nici Huawei nu-i poate tine piept de ani de zile).

arsradu
#StarMember

Hmmm.... Nu stiu ce sa zic. Imi place design-ul, cu toate ca e un design destul de comun in ultima vreme (mai putin camera de pe spate). Dar e acelasi candy bar, slim borders... Acelasi design folosit de toata lumea. Personal, prefer marginile mai late. Ca idee, si doar pentru comparatie, prefer design-ul de la Nothing Phone (1 si 2). Mi se pare mult mai reusit. Si, lasand la o parte led-urile de pe spate, cu toate ca nu sunt doar de design, mi se pare mai interesant per total decat orice alt Android de pe piata in momentul asta.

De asemenea, observ niste mici discrepante.

Din poze, modelul pare sa fie un Realme GT Neo 5, cu Snapdragon 8+ Gen 1 (nu Gen 2).

Mai multe informatii aici.

Deci...undeva cred ca e o greseala. Ori nu e asta modelul, ori nu sunt acelea specificatiile.

Dar la pretul respectiv, mie unul mi se pare super ok. Adica, daca iti place design-ul, daca esti ok cu specificatiile tehnice (si are din plin, nu cred ca o sa fie probleme de performanta), da, e un telefon foarte ok. N-as zice ca e chiar de gaming...dar are o oarecare tenta, din cauza acelor led-uri de pe spate.

Pe de alta parte, ceea ce as numi eu telefon de gaming ar fi un Asus ROG 7 de exemplu, un Xiaomi Redmi K50 Gaming sau un ZTE Nubia Redmagic 7. 🙂

Deci da, daca te atrage, daca ai finante, si mai ales, daca e un telefon bun pentru nevoile tale, go ahead. 🙂

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Salut,

Seamănă cu Realme 5 Neo dar atât.

Uite:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12066&idPhone2=12528

Mă tentează dar aștept lansarea în România și prețul. Aș prefera să îl văd fizic și să îl "butonez" puțin înainte. 😁

Aaa, ok. Mult mai bine! Se pare ca mi-a scapat modelul ala.
Acuma…sa vedem si pretul. Dar da, e foarte ok! Si da, si eu recomand o butonare prealabila, daca ai ocazia.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Mie îmi place încărcarea, procesorul, memoria ram,  prețul, design-ul, etc. Văd că are chiar wifi 7, etc.

Am identificat și un minus, cel puțin pe gsmarena. Și mi se pare cam mare, și anume nu suportă banda 20, care este una destul de întâlnită pe la operatorii noștri.

Îl aștept la Orange și dacă are ce-i trebuie, când pot lua un telefon la prelungire, e o variantă.

Poate nu o veni varianta asta și în România!

Detalii aici:

https://www.gsmarena.com/realme_gt5-12528.php

În rest, mi se pare super ok telefonul și da, dacă nu are acel minus, l-aș lua fără probleme!

Mulțumim de prezentare!

BogdanBB
Începător

Cu siguranță l-aș cumpăra. Dețin un RealMe7 Pro de 3 ani ,nu am intampinat nici o problemă .Bateria incă tine super ok , nu am lag nu am probleme să se blocheze. De ceva timp stateam totusi la pândă dupa un S23 Ultra sau Pixel 7Pro , dar acum vazând lansarea lui RealMeGT5 ,cu siguranță mai aștept ceva timp poate va fi lansat si in Romania in urmatoarele luni . Imi place foarte mult mai ales versiunea Silver si sper sa aducă in Romania optiunea de 24 GB Ram + 1 Tb stocare. Intradevar e overkill ,dar cred ca merită.